Aydın Sohbet

aydın sohbet
02 Ağustos 2021Sohbet Odalarıadmin

Aydın Sohbet

5/5 - (2 votes)

Aydın Sohbet

Türkiye’nin 20. kalabalık şehri olan Aydın, Ege Bölgesi’nde yer alan, turizm ve tarım açısından en gelişmiş illerdendir.
Aydın’ın güzel insanları ve komşu illeri için Aydın Sohbet ortamın da samimi arkadaşlıklar kurup ve tanışmak için Aydın Chat sitesini kurmuş bulunmaktayız.

Aydın Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla gibi şahane illerimiz bulunmakta ve bu iller aydın sohbet arkadaşlık sitesin de bulunmak için, tanışmak için güzel vakitler geçirmek için en uygun sohbet platformudur.

Aydın Chat

Aydın Arkadaşlık sitesin de Aydın Chat değerli ziyaretçilerine her gün 7/24 ücretsiz, sınırsız ve üyeliksiz bedava sohbet etme imkanı sunuyor. Aydın Chat odasın’da derdinizi anlatabilecek arkadaşlıklar kurup dert ortağını bulabilirsiniz.

aydın

aydın

Aydın Tarihçesi

Aydın; çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Antik Çağda Afrodisias, Milet, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi önde gelen kentlerdir. Bugünkü Aydın, Tralleis Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, 8. yüzyılda Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılmıştır.

Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır. 1811’de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi oldu. Kurtuluş Savaşından sonra 1923 yılında Aydın müstakil vilayet olmuştur.

Aydın Cumhuriyet dönemi

1987 yılında çıkarılan 3392 sayılı kanun ile Buharkent ve İncirliova, 1990 yılında çıkarılan 3644 sayılı kanun ile de Karpuzlu, Köşk ve Yenihisar ilçeleri kuruldu. Yenihisar ilçesinin adı 1997 yılında 4235 sayılı kanun ile Didim olarak değiştirildi. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile merkez ilçe kaldırılarak aynı sınırlara sahip Efeler ilçesi kuruldu. Yine aynı kanun ile Aydın’da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

Aydın Coğrafyası

Aydın 37°K 27°D koordinatlarında yer alır. Aydın ilinin yüz ölçümü 8.116 km2’dir. Kuzeyinde İzmir, kuzeydoğusunda Manisa, doğusunda Denizli, güneyinde Muğla illeri, batısında Ege Denizi yer alır. Ortalama deniz seviyesi 64 metredir.

Aydın’da 395.494 hektar alanda sulu tarım yapılmaktadır. Zeytin ve meyvelikler en geniş alanı kaplar.

Aydın Ekonomisi

Şehrin ekonomisinin temelini tarım, hayvancılık ve turizm oluşturur. Aydın ili, 2018 yılı verisine göre gayri safi yurt içi hasıla bakımından ₺35,2 milyar ile ülkenin yirmi birinci büyük ilidir. Kişi başına düşen gelirde ise ₺32.362 ile kırkıncı sırada yer almaktadır. 2013 yılı İnsani Gelişme Endeksi verisine göre Aydın, elde ettiği 0,541 puanla yirmi dördüncü sırada yer aldı.

Bir Cevap Yazın

Sohbet GirişiSon Yorumlar

Son Yazılar
izmir sohbet
izmir sohbet13 Temmuz 2022
mirc
Clone Tarama Kodu13 Temmuz 2022
istanbul sohbet
istanbul sohbet12 Temmuz 2022
mirc
Selam Alma Kodu30 Haziran 2022
mirc
Burç Remotesi27 Haziran 2022

Bizi Takip Edin

Sitemizde yayınlanan meteryallerden veya bildirimlerden
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.

Bağlantılar: sohbet chat
%d blogcu bunu beğendi: