Bingöl Sohbet

bingöl sohbet
12 Eylül 2021Sohbet Odalarıadmin

Bingöl Sohbet

5/5 - (1 vote)

Bingöl Sohbet kanallarını açmak ve Bingöl Chat için uyumlu hale getirmek için büyük çabalar içinde olduk ve başardık..

Bingöl Sohbet


Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili için Sohbet Odaları’nı hazırlamış olduk. Siz değerli Bingöl ve yakın illerindeki olan komşu iller için Bingöl Chat Platformunu en uyumlu şekilde bedava sohbet ile aktif ettik.
üyelik istemeden sadece rumuzunuzu yazarak bingöl sohbet odalarına katılabilirsiniz.

Bingöl Tarihi


1927 yılına kadar Çolik (Çapakçur) isimi ile Genç Vilayeti’nin bir ilçesi idi. 1927 yılında Genç Vilayeti lağvedilince, Elazığ ili sınırlarına dahil edildi. 4 Ocak 1936 tarihinde Bingöl iline merkez olmuştur.

Bingöl Coğrafyası


Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili 38 27′ ve 40°27′ doğu boylamlarıyla 41°20′ ve 39°54′ kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

Bingöl doğuda Muş, kuzeyde Erzincan ve Erzurum, batıda Tunceli ve Elazığ, güneyde ise Diyarbakır ili ile komşudur. Bingöl’ün yüz ölçümünün yüzde 22.82’si merkez ilçeye aittir. Merkez ilçeden sonra sırasıyla Genç Karlıova ve Solhan gelmektedir. Rakımı en düşük ilçeler İl merkez ve Genç ilçe merkezidir. Rakımı en yüksek ilçe ise Karlıova’dır.

İlde belli başlı yaylalar ise; Bingöl Yaylası, Şerafettin Yaylaları, Genç’te Çötele (Çotla) Yaylası, Karlıova’da Hırhal ve Çavreş Yaylası, Kiğı’da Kiğı Yaylası ve Dağın Düzü Yaylaları, Adaklı’da Kârer Yaylası’dır.

Bingöl İklimi


Kuzeyden sokulan nemli ve serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm kadar olup kar yağışlı gün sayısı 24.5 gün, donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır.

Bingöl Ekonomisi


Tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu şehirde Sütaş’ın kurduğu dördüncü entegre tesisleri bulunmaktadır. Bingöl Türkiye’de arıcılığın yapıldığı önemli illerdendir. 84.269 adet kovandan 1263 ton bal elde edilir. 14,9 kg ile kovan başına verim Türkiye ortalamasının (14,5 kg) az üzerindedir. Türkiye’deki kovan sayısı ve bal üretiminin %1,5’ini Bingöl gerçekleştirir. Bingöl Üniversitesi bünyesinde arı ölümlerine sebep olan hastalık ve zararlar için Arı ve Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Veterinerlik Fakültesine bağlı Hayvan Hastanesi de bulunmaktadır. Bingöl balı 120 ülkeden 600 yarışmacının katıldığı 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde, Dünya 2.’si oldu.

Bir Cevap Yazın

Sohbet GirişiSon Yorumlar

Son Yazılar
izmir sohbet
izmir sohbet13 Temmuz 2022
mirc
Clone Tarama Kodu13 Temmuz 2022
istanbul sohbet
istanbul sohbet12 Temmuz 2022
mirc
Selam Alma Kodu30 Haziran 2022
mirc
Burç Remotesi27 Haziran 2022

Bizi Takip Edin

Sitemizde yayınlanan meteryallerden veya bildirimlerden
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.

Bağlantılar: sohbet chat
%d blogcu bunu beğendi: