Erzincan Chat

erzincan chat
23 Nisan 2022Chat Odalarıadmin

Erzincan Chat

Dereccelendirin Lütfen

Erzincan Bedava Sohbet Sitesi


Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel şehirlerden biri olan Erzincan şehrimiz için Erzincan Bedava Sohbet Sitesini aktif edip hem komşu iller hemde Türkiyenin her yerinden bağlanıp Erzincan Chat odalarına ücretsiz bağlanıp tanışın.

Erzincan Mobil Chat Odaları


Aynı zamanda Erzincan Sitemize Erzincan Mobil Chat kanalında telefon üzerinden rahatlıkla katılıp Mobil Sohbet keyfini çıkarabilirsiniz.

erzincan

erzincan

Erzincan Tarihi


Erzincan’ın ilkçağ tarihi hakkında kesin bir bilgiye henüz sahip olunmamakla birlikte tarihçiler ikinci bin yıl da, bu bölgede Hurriler’in yaşadığını, ikinci bin yılın ilk yarısı başlarında da Hayaslılar ve Azzilerin hüküm sürdüğünü kaydetmektedir. Anadolu’da MÖ 1600 ile 1180 tarihleri arasında Hattuşaş’ı merkez yaparak büyük bir imparatorluk kuran Hititler yakın doğuyu egemenlikleri altına almışlar ve Erzincan’da Hititlerin yönetimi altındaydı. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yapılan kazılarda Hititlere ait çeşitli eserler ortaya çıkarılmıştır. Erzincan ve yöresinde Hititlere ait bir yerleşim merkezine rastlanmamışsa da, bu yörenin Hitit egemenliği altında kaldığı düşünülmektedir.

Erzincan Etimoloji


Erzincan adının, Strabon’un İlkçağ’da bu bölgede bulunduğunu belirttiği Eriza şehrinden geldiği söylenir; yine bu bölgeden bahseden Grek kaynaklarında Aziris adıyla gösterilen şehrin de Erzincan olması mümkündür. Şehrin adı Ermeni kaynaklarında Erez, Erzng ve Erznga; Bizans kaynaklarında Aringam (Arıngan), Arsingan, Erzingan; Arap kaynaklarında ise Erzencân şeklinde geçer. Türk fetihlerinden sonra şehrin adı önce Erzingan, Ezirgân olarak söylenmiş, ardından da bugünkü şeklini almıştır.

Erzincan Coğrafyası


Erzincan Doğu Anadolu Bölgesinin Kuzey Batı bölümünde yukarı Fırat havzasında yer almaktadır. Yüzölçümü 1.521 km2[8] olan Erzincan’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1.185 metredir.

Bir Cevap Yazın

Sohbet GirişiSon Yorumlar

Son Yazılar
izmir sohbet
izmir sohbet13 Temmuz 2022
mirc
Clone Tarama Kodu13 Temmuz 2022
istanbul sohbet
istanbul sohbet12 Temmuz 2022
mirc
Selam Alma Kodu30 Haziran 2022
mirc
Burç Remotesi27 Haziran 2022

Bizi Takip Edin

Sitemizde yayınlanan meteryallerden veya bildirimlerden
haberdar olmak için abone olamayı unutmayın.

Bağlantılar: sohbet chat
%d blogcu bunu beğendi: